Wiele młodych mam decyduje się na korzystanie z laktatora. To praktyczne urządzanie, które efektywnie stymuluje laktację. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy również zrobić zapas pokarmu na dłużej i przechować go w lodówce lub w zamrażarce. O sposobach przechowywania odciągniętego wcześniej mleka, przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Dlaczego warto odciągać pokarm?
Odciąganie pokarmu to praktyka, którą stosuje wiele młodych mam. Dzięki temu mogą one zaopatrzyć się w zapas mleka na moment, kiedy z dzieckiem będzie przebywał ktoś inny. To również doskonałe rozwiązanie, gdy kobieta karmiąca piersią planuje wrócić do pracy. Ponadto laktator pomoże w stymulacji laktacji. Mleko zachowane na zapas pozwoli również młodej mamie od czasu do czasu zrelaksować się przy ulubionym trunku alkoholowym, gdyż, jak wiadomo, po spożyciu alkoholu nie można karmić piersią. Jest to możliwe dopiero, gdy alkohol zostanie w pełni zmetabolizowany – na ten czas pomogą zatem zapasy pokarmu z zamrażarki.
Jak mrozić mleko?
By móc zamrozić mleko, należy wcześniej odciągnięty z pomocą lektora pokarm, umieścić w specjalnych pojemnikach lub woreczkach. Pamiętajmy, by opisać je datą oraz godziną odciągnięcia, co pozwoli bezpiecznie korzystać z zapasów.
Zwrócimy uwagę czy pojemniki na mleko lub woreczki są szczelnie zamknięte. Od tego zależy gwarancja świeżości pokarmu ora bezpieczeństwo naszego dziecka. Wybierając odpowiednie naczynia do przechowywania, wybierzmy albo specjalistyczne pojemniki pozbawione szkodliwego Bisfenolu A, albo naczynia w pełni szklane. Bezpiecznym tworzywem w tym przypadku jest również polietylen i polipropylen.
Jak odmrażać mleko?
Odmrażanie mleka dla dziecka powinno przebiegać według ściśle określonych zasad. Najważniejszą z nich jest reguła FIFO, z angielskiego „first in, first out”, która mówi o tym, by z zamrażalnika wyciągać te partie mleka, które jako pierwsze zostały tam włożone. To zapobiega ryzyku przeterminowania się przechowywanego mleka.
Kolejna ważna wskazówka to powolne rozmrażanie. Najlepiej byłoby włożyć mleko do lodówki i pozwolić mu rozmrozić się we własnym tempie. Nie zawsze jednak mamy tyle czasu. W takiej sytuacji innym rozwiązaniem jest wstawienie zamrożonego mleka w pojemnikach do naczynia z letnią wodą. Tym sposobem rozmrożenie nastąpi po kilku godzinach.
Zamrożone mleko możemy przechowywać w lodówce przez 24 godziny, a w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4. Pamiętajmy, że absolutnie nie wolno ponownie zamrażać pokarmu. Nie wolno go też gotować, ani podgrzewać do wysokiej temperatury. Tym sposobem mleko matki traci wiele cennych substancji. Delikatne podgrzanie mleka powinno odbywać się w kąpieli wodnej. Nigdy nie przelewamy pokarmu bezpośrednio do garnka.
Gotowe mleko podajemy maluchowi w butelce ze smoczkiem, łyżeczką lub strzykawką.