W ostatnim czasie karmienie piersią w miejscach publicznych rodzi liczne kontrowersje. Dlaczego tak się dzieje, skoro to najbardziej naturalna rzecz na świecie. Skąd głosy oburzenia lub, co gorsza, próby zwracania kobietom uwagi lub wręcz wypraszania ich z takich miejsc jak restauracja czy kawiarnia? Dziś przyjrzymy się temu zjawisku nieco bliżej.
Na początku należy jasno zaznaczyć, że prawo jest po stronie kobiet. Każda mama może swobodnie karmić dziecko piersią w miejscach publicznych, kiedy tylko ma na to ochotę. Nikt nie ma prawa jej upomnieć, czy prosić o opuszczenie danego miejsca. Takie zachowanie jest bezprawne, a karmiąca kobieta może nawet żądać odszkodowania od właściciela lokalu za tego rodzaju zachowanie.
Karmienie piersią – nie ma nic bardziej naturalnego
Skoro więc karmienie dziecka piersią jest dozwolone wszędzie, skąd nasze oburzenie na kobiety, które podejmują się takich działań w restauracjach, kawiarniach, parku czy centrum handlowym? Każdy z nas przecież kiedyś również był w ten sposób karmiony, a przynajmniej duża większość z nas. Ponadto, dziś już wiadomo, że najlepiej jest podawać pokarm dziecku zawsze, kiedy ono tego potrzebuje, a nie o konkretnych godzinach. Nie oznacza to, że matka przez cały okres karmienia piersią ma teraz siedzieć w domu i czekać, aż dziecko zgłodnieje. Przestrzeń publiczna przecież należy do wszystkich, także więc do matek karmiących, więc nikogo nie powinien oburzać widok, będący najbardziej naturalnym obrazkiem.
To kobieta decyduje
Nieprzychylne reakcje innych osób często prowadzą do tego, że matki, zamiast spokojnie podać dziecku pierś w każdych warunkach, decydują się na odciąganie pokarmu za pomocą laktatora i karmienie dziecka butelką. Nie ma nic złego w takim rozwiązaniu, jeśli jest to osobista decyzja kobiety. Jeśli jednak podejmuje ją ona pod presją, a wolałaby karmić naturalnie, to pojawia się problem. Nikt bowiem nie powinien mówić matce, jak ma troszczyć się o własne dziecko. Co więc zrobić, by karmienie piersią w miejscach publicznych stało się bardziej komfortowe?
Większy komfort publicznego karmienia piersią
Przede wszystkim należy pamiętać, że kobieta ma prawo nakarmić dziecko piersią wszędzie. Już sama tego świadomość zdejmuje z niej przynajmniej część wątpliwości. Jeśli jednak, mimo to krępuje się, a chce to robić, warto się do tego odpowiednio przygotować. W sklepach dostępne są specjalne, dyskretnie rozpinane biustonosze dla mam karmiących, które pozwalają zachować więcej intymności. Pierś podczas karmienia można też przysłonić ręcznikiem lub chustką, jeśli kobieta się wstydzi.
Rola partnera
Niebagatelną rolę może w tej sytuacji odgrywać również partner matki, który zadba o odpowiednią przestrzeń dla kobiety. A jeśli pojawią się nachalne upomnienia lub prośby o opuszczenie danego miejsca, odpowiednio zainterweniuje.
Pamiętajcie, karmienie dziecka piersią to nie anomalia, ale norma. Nie należy się z tym kryć. Jeśli Twoja partnerka się na to zdecydowała, powinieneś wspierać ją w tej decyzji i służyć pomocą, zawsze kiedy tego potrzebuje. Ona sama natomiast powinna budować w sobie poczucie, że to, co robi jest ważne i potrzebne Waszemu dziecku i nie musi za to przepraszać, ani nikomu się z tego tłumaczyć.