Narodziny nowego członka rodziny zmieniają życie pary o 180 stopni. Jest to przełomowe wydarzenie, które przez wielu uważane jest za scalające związek. I z pewnością tak jest. Jednak początkowo wielu młodych rodziców czeka kryzys wynikający z diametralnej zmiany życiowej sytuacji. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić? O tym w dzisiejszym artykule.
Narodziny dziecka to dla wielu przyszłych rodziców oczekiwany moment, który planowali długo wcześniej. Wizja idealnej rodziny i wspólnego szczęścia związanego z przyjściem na świat nowego potomka, roztaczana jest właściwie przez każdą parę czy młode małżeństwo. Niestety, jak pokazują badania, zanim będzie pięknie, większość młodych rodziców czeka poważny kryzys w relacji. Nowa sytuacja bowiem diametralnie zmienia układ sił w związku i sprawia, że uwaga obu partnerów przeniesiona jest na niemowlaka. Siłą rzeczy relacja rodziców schodzi na dalszy plan, a stąd już tylko krok do kryzysu. Jakie są jego przyczyny?
Reorganizacja życia
Zanim dziecko przyszło na świat, para mogła robić wszystko, co chciała o każdej porze dnia i nocy. Nawet jeśli oboje partnerzy byli skupieni na pracy, to zawsze mogli znaleźć czas dla siebie, by razem wyjść na miasto, do kina czy spędzić romantyczny wieczór we dwoje w domu.
Po narodzinach niemowlaka wszystko ulega diametralnej zmianie. Dziecko staje się centrum wszystkiego i to do jego potrzeb należy dostosować codzienne funkcjonowanie. Młodzi rodzice z pewnością będą musieli zmagać się z brakiem snu, nieustannym czuwaniem nad pociechą czy koniecznością dostosowania się do cyklu karmień. Taka sytuacja z pewnością nie sprzyja dbaniu o relację.
Ciągłe zmęczenie
To, na co skarży się wielu rodziców zaraz po narodzinach dziecka to nieustanne zmęczenie wynikające z niedosypiania i nadmiaru obowiązków. Maluch potrafi budzić się kilka razy w nocy, do tego mogą pojawić się kolki, później ząbkowanie, a wraz z nimi sporo płaczu dziecka i konieczności szukania rozwiązań sytuacji ze strony rodziców. Nic więc dziwnego, że na koniec dnia, jedyne o czym myślą, to o pójściu spać, zamiast o przytuleniu się do drugiej połówki.
Ponadto człowiek zmęczony staje się bardziej podatny na irytujące bodźce, a stąd już tylko krok do wyładowania swojej frustracji na partnerze i do kłótni.
Sprzeczne oczekiwania
Wiele par przy pierwszym dziecku zderzy się ze sprzecznością swoich oczekiwań względem partnera. Kobieta, która najczęściej przez pierwsze miesiące zostaje z noworodkiem w domu, jest przytłoczona nadmiarem obowiązków oraz wymogami wynikającymi z nowej sytuacji. Bardzo chciałaby, żeby partner, po powrocie z pracy, pomógł jej przy dziecku i nieco ją odciążył. Z kolei mężczyzna pracujący zawodowo myśli, że opieka nad dzieckiem wcale nie jest taka trudna i liczy na to, że partnerka poradzi sobie zarówno z tym, jak i z ogarnianiem ogniska domowego, czyli sprzątaniem i gotowaniem posiłków. Często jest negatywnie zaskoczony, kiedy wraca z pracy i zastaje bałagan oraz brak jakiegokolwiek obiadu. Ta sprzeczność interesów może stać się zarzewiem konfliktów.
Wzrost kosztów życia
Nie da się ukryć, że przyjście dziecka na świat wiąże się z nagłym wzrostem kosztów życia. Trzeba zadbać o odpowiednią wyprawkę, zakupić niezbędne akcesoria takie jak laktaktor czy pieluszki wielorazowe dla malucha. I choć wiele rzeczy otrzymamy od przyjaciół i rodziny, to zwiększenie wydatków rodzice zauważą już w pierwszym miesiącu życia dziecka i niestety długo to się nie zmieni. Strach przed tym, że nie uda nam się utrzymać życia na odpowiednim poziomie i przy tym zapewnić dziecku wszystkiego, co mu potrzebne do prawidłowego rozwoju dotyczy wielu par. A kłótnie o pieniądze skutecznie potrafią zniszczyć każdą relację.
Brak życia intymnego
Nie da się ukryć, że po narodzinach dziecka seks schodzi na bardzo daleki plan. Po porodzie kobieta jest w połogu, co wyklucza jakiekolwiek zbliżenia. Później jednak jej uwaga często jest na tyle skoncentrowana na niemowlaku, że bliskość intymna z partnerem zupełnie jej nie w głowie. To u mężczyzny może rodzić frustrację i często staje się przyczyną konfliktów.
To najważniejsze przyczyny kryzysu w związku związanego z narodzinami dziecka. O tym jak sobie z nimi radzić przeczytacie w drugiej części artykułu.