Jak bezpiecznie opiekować się noworodkiem?
Pierwsze dni nowonarodzonego dziecka w domu to prawdziwy sprawdzian dla jego rodziców. Nowa sytuacja bowiem wydaje się kompletnie surrealistyczna, zwłaszcza jeśli to wasza pierwsza pociecha. W takim momencie łatwo popełnić błąd w pielęgnacji malucha i niechcący zrobić mu krzywdę. Obawiają się tego zwłaszcza ojcowie. Dla tych z Was, którzy wciąż czują niepewność w kontakcie z nowonarodzonym synem czy córką przygotowaliśmy krótki poradnik.
Uwaga na SIDS
SIDS to tzw. zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. To bardzo przykra przypadłość, której przyczyny do tej pory są nieznane. Na szczęście istnieje kilka wskazań, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Kładąc dziecko do łóżeczka, należy pamiętać, by umieścić malucha na plecach. Materac, na którym leży pociecha powinien być twardy. Usuń z łóżeczka poduszkę, pluszowe zabawki czy dodatkowe koce. Zamiast przykrywać noworodka, najlepiej ubrać go cieplej albo zawinąć w specjalny śpiworek z rękawkami.
Warto też sprawdzić bezpieczeństwo samego łóżeczka. Upewnij się, że między materacem a ścianą łóżka nie ma zbyt dużej przestrzeni, w której maluch mógłby utknąć, przesuwając się podczas snu. Dobrym pomysłem może się okazać monitor oddechu, który pozwoli Wam spokojnie zająć się domowymi obowiązkami podczas snu malucha.
Bezpieczne przewijanie
Zmieniając dziecku pieluchę lub przebierając go, również należy być uważnym. Najlepiej wykonywać tę czynność od początku do końca bez przerywania. Nie wolno zostawiać noworodka na przewijaku, stole czy kanapie, istnieje bowiem ryzyko, że spadnie. Może się wydawać, że tak mała istota nie jest jeszcze w stanie się obrócić, ale nie jest to prawdą. Noworodki mogą tak naprężyć ciało, że bezwiednie przewrócą się na drugi bok i wypadek gotowy. Jeśli jesteśmy przeczuleni na punkcie bezpieczeństwa malucha, najlepiej zmieniajmy mu pieluszkę na kocu rozłożonym na podłodze. Tutaj nie grozi mu spadnięcie.
Opieka nad noworodkiem to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy nigdy się tego nie robiło. Przedstawiłem dziś cześć typowych sytuacji, w które mogą być zagrażające dla Twojej pociechy. Jednak wystarczy, że będziesz skupiony na tym, co robisz i uważny na własne dziecko, a zminimalizujesz ryzyko wszelkich niebezpieczeństw.