Lodówka, zamrażarka, laktator, pojemniczki do przechowywania oraz butelka ze smoczkiem – tyle wystarczy, aby karmiąca mama mogła zostawić swoje maleństwo pod opieką taty, babci czy zatrudnionej niani. Aby dziecko otrzymało pokarm pełnowartościowy, który nie zaszkodzi jego układowi pokarmowemu, należy jednak dowiedzieć się uprzednio, jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko. Gdzie i jak długo można je magazynować?
Odciąganie i przechowywanie pokarmu – najważniejsze zasady
Laktator elektryczny to najlepsze urządzenie do odciągania pokarmu szybko i bez wysiłku. Warto jednak wiedzieć, że każdy taki zabieg powinien zostać poprzedzony dokładnym umyciem i osuszeniem piersi oraz samego laktatora, a także przygotowaniem czystych pojemników na mleko. Do wyboru mamy zarówno sterylne woreczki jednorazowe, jak i wielorazowe pojemniki, które po każdym użyciu należy dokładnie oczyścić i wyparzyć. Pokarm można przechowywać również bezpośrednio w butelce – to dobre rozwiązanie, jeśli nie musimy magazynować mleka na długo ani w dużej ilości. Pojemniki na mleko wybierajmy przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie malucha. W ich składzie nie może znaleźć się szkodliwy dla zdrowia BPA.
Przechowywanie pokarmu w lodówce i w zamrażalniku – jak długo?
Odciągnięty pokarm nie musi być natychmiastowo schładzany lub zamrażany. Jeśli planujemy zużyć go w ciągu 8 godzin, może być z powodzeniem przechowywany w temperaturze pokojowej. Magazynowany na później powinien stać w lodówce (w temperaturze + 4 stopni Celsjusza) nie dłużej niż 2 do 5 dni w przypadku dzieci zdrowych lub do 48 godzin w przypadku wcześniaków i chorych niemowląt. Zamrożony może czekać na spożycie do 2 tygodni w temperaturze – 10 stopni i nawet do 6 miesięcy w temperaturze od – 18 do – 20 stopni. Warto pamiętać, że bardziej wymagający przewód pokarmowy dziecka chorego i wcześniaka wymaga większej ostrożności. W takim przypadku zamrożone mleko przechowujemy maksymalnie 7 dni w temperaturze – 10 stopni i 3 – 6 miesięcy w temperaturze pomiędzy – 18 a – 20 stopni Celsjusza.
Prawidłowo odciągany i przechowywany pokarm to gwarancja jego świeżości i pełni wartości odżywczych. Niezwykle istotne jest jednak również jego podgrzewanie. Mleko nie powinno być poddawane wysokim temperaturom, które niszczą jego wartościowe składniki. Nie wolno umieszczać go także w kuchence mikrofalowej, która zmienia strukturę białek oraz stężenie witaminy C. Najlepiej rozmrażać i ogrzewać mleko powoli w kąpieli wodnej lub za pomocą specjalnego podgrzewacza do butelek.