Nie da się zaprzeczyć, że rola ojca w wychowaniu dziecka jest niebagatelna. Należy jednak pamiętać, że tata to nie jest druga mama dla pociechy i jego zadania są nieco inne od tych kobiecych. Także sposoby okazywania miłości do wspólnego potomka różnią się. Nie oznacza to, że któryś jest gorszy lub lepszy. Maluch potrzebuje tego zróżnicowania. Z kontaktu z każdym z rodziców czerpie bowiem inne wzorce, które w przyszłości będzie mógł wykorzystać jako dorosły człowiek. Jakie zatem najważniejsze wyzwania stoją przed współczesnymi ojcami? O tym w dzisiejszym artykule.
Zaangażowanie od samego początku
To mit, że relację z dzieckiem ojciec zaczyna budować dopiero wtedy, gdy maluch jest w stanie mówić i wykonywać konkretne czynności. Pierwszy kontakt ojcowie powinni nawiązywać ze swoją pociechą zaraz po urodzeniu, a nawet jeszcze wcześniej. Oczywiście nie są w stanie, z racji biologii zastąpić mamy. Nie nakarmią przecież dziecka piersią. Z powodzeniem jednak mogą wykonywać wszelkie inne czynności takie jak kąpanie dziecka, zmiana pieluszki, a w późniejszym czasie podawanie pokarmu odciągniętego za pomocą laktatora.
Miłość do partnerki
To jedna z najważniejszych lekcji, jakie ojciec może przekazać swoim dzieciom bez względu na ich płeć. Okazywanie miłości swojej partnerce stanowi znakomity wzór dla nowego pokolenia. Widząc, że ojciec podchodzi do mamy z szacunkiem, wspiera ją, uczestniczy w domowych obowiązkach, a do tego jest równoprawnym partnerem w wychowaniu dzieci, stanowi fundament późniejszych relacji partnerskich pociech w życiu dorosłym.
Tutaj z powodzeniem sprawdza się teza, że jeśli rodzice są szczęśliwi ze sobą, to wychowają także szczęśliwe dzieci.
Nauka prawidłowej komunikacji
Obserwując relacje między dwojgiem dorosłych ludzi, dzieci uczą się komunikacji, sposobów rozwiązywania konfliktów, a także tolerancji dla drugiego człowieka. Warto mieć to na uwadze, kiedy porozumiewamy się z partnerką. Pamiętajmy, że teraz nie jesteśmy już sami, a dzieciaki chłoną nasze każde słowo i gest.
Lekcja partnerstwa
Jeśli chcemy wychować dziecko jako równorzędnego partnera w dorosłych relacjach, sami powinniśmy być parterem dla naszej kobiety i oczywiście także ona dla nas. Bez tego przyszłe pokolenie nie nauczy się, że każde z rodziców ma takie samo prawo do rozwoju zawodowego, swoich pasji, ale też w takim samym stopniu jest odpowiedzialne za dom i dzieci.
Znajdź zadanie dla siebie
W wielu domach nadal jest tak, że w pierwszych miesiącach życia dziecka to mama zostaje z pociechą, rezygnując na jakiś czas pracy. Mimo to dobrze, by tata znalazł dla siebie zadanie w opiece nad niemowlakiem, które zbliży go do pociechy. Idealnym rytuałem mogą być np. wieczorne kąpiele stanowiące specjalny czas dla ojca i dziecka. W ten sposób tata poczuje, że jest w czymś najlepszy, co doda mu pewności siebie w opiece nad dzieckiem, a przy okazji pozwoli na zacieśnienie ojcowskiej więzi z pociechą.
To jeszcze nie wszystkie zadania, jakie stawia przed ojcami rodzicielstwo. Jest tego znacznie więcej. Pozostałe wyzwania ojcostwa, opisuję w kolejnym artykule.