Kiedy dziecko nie chce już ssać piersi
Samoodstawienie to proces, w którym dziecko samo rezygnuje ze ssania piersi i w naturalny sposób przerzuca się na butelkę lub inne formy pokarmu. Jego potrzeby bliskości z mamą są na tyle zaspokojone, że karmienie piersią przestaje być potrzebne. Proces zachodzi stopniowo, początkowo maleje liczba karmień, a z czasem chęć ssania piersi przez dziecko całkowicie ustępuje.
Do samodoostawienia dochodzi w naturalny sposób między 2 a 4 rokiem życia. Rzadko zdarza się to wcześniej, a już na pewno nie w przypadku dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Jeśli zauważyłaś, że maluch odmawia karmienia piersią przed ukończeniem 18 miesiąca, może to wskazywać na pewne nieprawidłowości takie jak ząbkowanie, zapalenie ucha, pleśniawki, absorbująca nauka raczkowania, za szybkie rozszerzenie diety, podawanie butelki z wcześniej odciągniętym z pomocą laktatora pokarmem lub zmiana smaku mleka wynikająca np. z zajścia w kolejną ciążę.
Jeśli jednak żadna z tych przyczyn nie występuje, a dziecko zbliża się do drugich urodzin, możliwe, że właśnie samo postanowiło odstawić pierś. Jak przebiega ten proces?
Samoodstawienie krok po kroku
Proces rezygnacji z piersi mamy następuje stopniowo i powoli. Początkowo dziecko wymaga karmienia na żądanie. Gdy nieco podrośnie, a w diecie pojawiają się inne pokarmy, wówczas rzadziej potrzebuje naturalnego karmienia. Po czasie zazwyczaj maluch pozostaje jedynie przy wieczornym karmieniu, które nie tylko zaspokaja głód, ale też pozwala mu się wyciszyć i zrelaksować. Po jakimś czasie znika i ta potrzeba.
Samoodstawienie – co powinna zrobić mama?
Jeśli zależy Ci, by proces karmienia zakończył się w naturalny sposób z inicjatywy dziecka, karm maluszka tylko wtedy, gdy sam się o to upomina. Sama nie zachęcaj do ssania piersi. W ten sposób dziecko nauczy się polegać na własnym instynkcie i dostosuje działania do swoich potrzeb.
Mama jednak nie powinna zapominać, że karmienie piersią to dla dziecka nie tylko forma zaspokajania głodu fizycznego, ale też emocjonalnego. Po samoodostawieniu nie zaniedbuj więc kontaktu fizycznego z dzieckiem. Przytulaj je i całuj jak najczęściej, by maluch nie czuł straty.
Zalety samoodostawienia
Samoodstawienie posiada szereg korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Maluch uczy się w ten sposób własnego wpływu na rzeczywistość, daje mu to poczucie sprawczości, a ponadto pozwala poznać własne potrzeby i umieć je rozpoznawać. To niebagatelna umiejętność, która przydaje się w dorosłym życiu.
Także mama poczuje benefity płynące z takiego rozwiązania. Dzięki stopniowemu odstawianiu od piersi nie grozi Ci huśtawka hormonalna. Również laktacja zostanie zahamowana powoli i naturalnie, także jej intensywność w trakcie samoistnie dostosuje się do potrzeb dziecka, co jest bardzo wygodne.
Jeśli więc nie musisz wracać do pracy, a karmienie piersią sprawia Ci przyjemność, pozwól dziecku zdecydować, kiedy zaprzestać ssania. Zalety tego rozwiązania poczujecie oboje.