Zostając młodym rodzicem, wielu rzeczy trzeba się nauczyć. Chociażby tego, jak rozpoznać, że nasza pociecha jest głodna. Okazuje się bowiem że nie jest to takie jednoznaczne. Bez względu na to czy dziecko jest karmione piersią czy podaje się mu mleko następne w butelce, głód malucha zawsze będzie objawiał się podobnie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze symptomy.
Nie tylko płaczem niemowlak woła o jedzenie
Można by przypuszczać, że głodny niemowlak będzie sygnalizować swoja potrzebę przede wszystkim płaczem. Otóż, niekoniecznie. Owszem w ten sposób też, ale nie każdy płacz dziecka to sygnał głodu i nie tylko tak maluch będzie sygnalizował potrzebę karmienia. Z pewnością zajmie Wam trochę czasu, zanim rozgryziecie mowę ciała Waszej latorośli, ale dzięki temu artykułowi stanie się to niewątpliwe szybciej.
Płacz jest właściwie ostatnim narzędziem, po jakie dziecko sięgnie, wołając o pierś lub butelkę. Wcześniej wyśle Wam wiele niewerbalnych sygnałów, które z czasem zaczniecie rozpoznawać dużo sprawniej.
Najpopularniejsze oznaki głodu u niemowlaków
Do pierwszych oznak głodu u niemowlaka należy rozglądanie się z szeroko otwartymi oczami. Ponadto maluch może energicznie ruszać rączkami czy otwierać i zaciskać dłonie. Do tego może wystąpić wiercenie się, rozdrażnienie i zniecierpliwienie. Kiedy maluch wydaje się niespokojny, można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać, że jest głodny.
Kolejna wskazówka to wydawanie z siebie odgłosów takich jak stękanie, cmokanie, mlaskanie, a nawet mruczenie. Innym objawem są próby ssania wszystkiego, co wpadnie niemowlakowi w ręce. Do tego, kiedy dziecko jest głodne, dotknięcie policzka pociechy, uaktywnia u niego cały mechanizm poszukiwania piersi. Ostatnim objawem, na który warto zwrócić uwagę jest wysuwanie i chowanie języka.
Spokojne dziecko = spokojne karmienie
Warto rozpoznawać wyżej wymienione sygnały głodu u niemowlaka, zanim ten zacznie płakać. Płacz bowiem dodatkowo rozstroi dziecko i sprawi, że karmienie może stać się nieefektywne. Dopiero spokojna pociecha jest w stanie skutecznie ssać pierś czy pić z butelki. Dobrze zatem bacznie obserwować swoją latorośl i uczyć się jej mimiki, gestów i mowy ciała. Dzięki temu, karmienie zarówno piersią, jak i pokarmem odciągniętym wcześniej za pomocą laktatora będzie spokojniejsze, a co za tym idzie zdecydowanie bardziej efektywne i przyjemniejsze, zarówno dla niemowlaka, jak i mamy.