Pragniesz wychować inteligentniejsze, bardziej otwarte i stabilne emocjonalnie dziecko? Przytulaj je jak najczęściej. Okazuje się bowiem, że prosty uścisk ma dobroczynny wpływ na rozwój pociechy w wielu aspektach. O tym dlaczego, warto przytulać dziecko jak najczęściej, przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Istnieje wiele teorii dotyczących sposobu wychowywania dzieci. W dzisiejszych czasach coraz większe triumfy święci tzw. rodzicielstwo bliskości, w którym stawia się na jak największą ilość kontaktu fizycznego z dzieckiem. Obejmuje ono karmienie piersią, noszenie dziecka w chuście, a także jak największą ilość przytuleń. Jak dowodzą badania, tak duża ilość bliskości dobroczynnie wpływa na rozwój pociech. Oto dlaczego warto zwiększyć ilość czułości z dzieckiem już od pierwszych dni życia.
Dotyk działa uspokajająco
O tym, że dziecko uspokaja się pod wpływem czułego dotyku nie trzeba nikogo przekonywać. Maluchy noszone na rękach są zdecydowanie spokojniejsze od tych, które rzadziej są wyciągane z łóżeczka. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również karmienie dziecka, pozostając w bliskim kontakcie z jego skórą. Karmienie może odbywać się zarówno w sposób naturalny, jak i przy pomocy butelki, w której znajduje się wcześniej odciągnięty laktatorem pokarm. Bardziej od sposobu, w jaki podajemy mleko, liczy się zachowana podczas tego rytuału bliskość. Nawet jeśli podajemy dziecku pokarm z butelki, zapewnijmy mu bezpośredni kontakt skóry ze skórą, co sprawi, że maluch poczuje się bezpieczniej i spokojniej.
Podnosi poziom inteligencji i otwartości
Badania dowodzą, że dzieci, którym zapewniano jak najwięcej pozytywnych bodźców dotykowych w postaci przytulania czy głaskania lepiej rozwijały się intelektualnie, a później stawały się bardziej towarzyskie. Wykazywały się także większą empatią oraz lepiej rozumiały niewerbalne gesty innych ludzi.
Więcej przytulania, większy mózg
Okazje się także, że mózgi dzieci przytulanych częściej i takich, które wzrastały w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa są większe od mózgów dzieci zaniedbywanych pod katem bliskości. Ma to istotne przełożenie na późniejsze kontakty społeczne i życie w ogóle. Dzieci z większymi mózgami nie tylko lepiej i szybciej się uczą, ale też wykazują więcej empatii w stosunku do zachowań innych.
Przytulanie nie tylko w niemowlęctwie
O przytulaniu naszych dzieci powinniśmy pamiętać nie tylko w niemowlęctwie, ale właściwie przez całe ich życie. Warto zaznaczyć, że w wyniku przytulania uwalnia się oksytocyna, hormon miłości i przywiązania oraz endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dzięki temu bliski dotyk poprawia nam nastrój, obniża ciśnienie krwi, a także sprawia, że jesteśmy spokojniejsi i czujemy się bezpieczniej. Przytulanie podnosi również odporność i przyspiesza powrót do zdrowia. Przytulajmy się zatem w każdym wieku.