Wysłanie dziecka do żłobka to wciąż kontrowersyjny temat. Jedni rodzicie w ogóle sobie tego nie wyobrażają, innych zmusza do tego sytuacja życiowa. Jeśli rozważasz wysłanie malucha do tego typu placówki, to z pewnością targa Tobą wiele wątpliwości. Dzisiejszy artykuł pomoże Ci je rozwiać.
W Polsce mamy dostępne zarówno żłobki państwowe, jak i prywatne, z tymże tych drugich jest zdecydowanie więcej. Część placówek przyjmuje już półroczne dzieci, inne wymagają ukończenia przez pociechę 1 roku życia. Jeśli myślimy o posłaniu dziecka do żłobka, warto rozejrzeć się za ofertą tego typu instytucji zaraz po urodzeniu. Lista oczekujących może bowiem być naprawdę długa, dobrze więc „zaklepać” sobie miejsce.
Jeśli natomiast już podjęliście decyzję o posłaniu dziecka do żłobka i wybraliście placówkę, warto przygotować siebie i pociechę do tego wydarzenia. Wbrew pozorom nie jest taka mała zmiana i często bywa stresująca.
Nastawcie się pozytywnie
Zdarza się, że żłobek jest traktowany przez rodziców jako mniejsze zło. Jeśli tak jest w waszym przypadku, warto zmienić nastawienie, bo dziecko bardzo łatwo je wyczuje i zacznie reagować nerwowo. A przecież jego stres do całej sytuacji jest wam najmniej potrzebny. Nastawcie się więc pozytywnie. Żłobek przecież ma całą masę plusów, o których warto pamiętać. Jeśli rodzice będą zadowoleni, to dziecko przejmie ich nastawienie i z chęcią pójdzie do żłobka.
Zsynchronizujcie rytm dnia dziecka
Zanim maluch pierwszy raz zawita do żłobka, warto zorientować się, jak, w konkretnej placówce, wygląda rytm dnia. Dzięki temu możesz dostosować do niego dziecko. Nie chodzi o to, by teraz wszystko robić jak w zegarku, ale zbliżenie pór posiłków czy drzemki, umożliwi maluchowi płynne przejście między funkcjonowaniem w domu a żłobku.
Przygotujcie dziecko psychicznie
Najgorsze co można zrobić, to z dnia na dzień znienacka zaprowadzić dziecko do żłobka bez żadnych wcześniejszych wyjaśnień. Wówczas wybuch histerii mamy niemalże gwarantowany. Tak drastyczna zmiana będzie bowiem dla malucha bardzo silnym stresem. Zanim więc przyjdzie jego pierwszy dzień w placówce, opowiedz dziecku o żłobku. Opisz, czego może się tam spodziewać, staraj się zachować neutralność. Nie koloryzuj nadmiernie tego wydarzenia, ale też nie dramatyzuj. Najlepiej, jeśli zostawisz kwestię oceny samemu dziecku. Im mniej nastawiania wcześniej, tym zazwyczaj bardziej płynne przejście. Pamiętaj, że małe dzieci są czasem bardziej elastyczne niż ich rodzice i to, co Tobie wydaje się problematem, dla malucha wcale nie musi nim być.
Pamiętajcie o pożegnaniu
Pierwszego dnia w żłobku bardzo ważny jest moment pożegnania. Powiedz dziecku, kiedy masz zamiar go odebrać i dotrzymaj danego słowa. Nie okłamuj i nie naginaj rzeczywistości. Traktuj malucha jak równorzędnego partnera, a zdziwisz się jak wiele możesz z nim dogadać.
Nie musisz rezygnować z karmienia piersią
Pozornie, karmienie piersią i rozpoczęcie wizyt w żłobku może wydawać się trudne do pogodzenia. W istocie jest łatwiejsze, niż myślisz. W domu możesz własnoręcznie odciągać pokarm za pomocą laktatora i dostarczać mleko w pojemnikach do placówki, by tam zostało podane maluchowi przez opiekunów. Nastaw się również, że dziecko będzie częściej domagało się piersi zaraz po powrocie ze żłobka. Warto więc tak zorganizować sobie pracę, by być dostępną w tym czasie dla dziecka.